Evinizde yapacağınız dekorasyon tercihleri zevkinizi yansıtmanın en pratik ve etkili yollarından biridir.

Oturma gruplarının modeli ve rengi, avize ve lambader modelleri, perdeler, aksesuarlar; kısacası evinizi “sizin eviniz” yapan tüm unsurlar dekorasyonun önemli bütünleyicileridir. Bir de duvarlar var tabi… Bomboş kaldıklarında evinizi yalnızlaştıran, rastgele dekore edildiklerinde ise dekorasyon için harcanan çabaları boşa çıkaran duvarlar… Bu yazımızda duvar dekorasyonunuzu mükemmelleştirecek önerileri bulabilirsiniz.

Dekore Edilmesi Gereken Duvarları Tespit Edin

Toplum olarak duvar dekorasyonuna çok özen göstermiyoruz. Genellikle manzara resimlerini, aile fotoğraflarını veya geleneksel aksesuarları kullanarak odalarımızın duvarları süslüyoruz. Duvar dekorasyonu için gelişigüzel tercihlerde bulunduğumuz için de bir türlü istediğimiz atmosferi oluşturmayı başaramıyoruz.

Bu kısır döngüyü kırıp duvarlarınızı dekore etmeye karar verdiyseniz ilk olarak evinizin hangi odalarındaki hangi duvarların dekorasyona ihtiyacı olduğunu belirlemenizi öneriyoruz. Genellikle yatak odalarında yatak başlarının dayandığı duvarların, yemek odasında konsolların dayandığı duvarların, çocuk odalarındaki tüm duvarların, antre duvarlarının, salonlarda ya da oturma odalarında ise odak noktası olmaya aday duvarların dekore edildiğini hatırlatmak istiyoruz. Başlangıç aşamasında karar verme sürecinizi kısaltacak önerilerimiz arasından tercih yaparak diğer adıma yani dekorasyon inceliklerine geçebilirsiniz.

Duvar Dekorasyonunun Vazgeçilmezi: Sanat Eserleri

Duvar dekorasyonu söz konusu olduğunda sanat eserlerine değinmemek büyük bir haksızlık olur. Sanıldığı kadar çok pahalı olmak zorunda olmayan eserler duvarları güzelleştirmek ve mekanların ruhunu canlandırmak için büyük bir fırsat sunar. Bu aşamada size düşen en önemli sorumluluk içinizi ısıtan, bakmaktan sıkılmayacağınız ve odanın hakim dekorasyonu ile uyum içerisinde olan seçimleri yapabilmektir. Sadece duvarda tablo olsun diyerek yaptığınız seçimler zaman içerisinde sizi rahatsız etmeye başlayacaktır, bu nedenle en başından zevkinizi yansıtırken sizi heyecanlandıran parçalara yönelmelisiniz.

Koridor ve Antre Duvarlarında Aplikler Kullanın

Hem fonksiyonel hem de estetik bir dekorasyon unsuru olarak ön plana çıkan aplik modelleri ile koridorlara ve antrenize hayat katabilirsiniz. Evinizde katmanlı bir aydınlık yaratmanızı da sağlayan aplik modelleri sayesinde rahatlatıcı, otantik, şık ve samimi zevkinizi yansıtabilirsiniz. Çok uzun yıllardır formdan forma giren, her zevke uygun tasarımları ile bugün de en çok tercih edilen aydınlatma aksesuarları arasında yer alan aplikler ile duvar dekorasyonunuzu mükemmelleştirebilirsiniz.

Aynaları Unutmayın

Evinizi olduğundan büyük göstermeyi mi, evinizin atmosferini ferahlatmayı mı istiyorsunuz? Yoksa amacınız sadece  duvarlarınıza hareket katmak mı? Yanıtınız hepsi ise, duvarlarda ayna kullanarak tüm amaçlarınıza aynı anda erişebilirsiniz. Ayna çerçevesini seçerken zevkinizi yansıtırsanız duvarlarınızın dekorasyonunda muhteşem sonuçlar elde edebilirsiniz. Evinizin derinlik algısını değiştiren, gün ışığını dağıtan ve aynı zamanda evinizin atmosferini değiştiren aynaların çevresinde aplik modelleri de kullanabilirsiniz.

Duvarlarda Neon Işıklar Çok Moda!

Neon ışıklar son yıllarda dekorasyonda sıklıkla yer bulmaya başladı. Özellikle tarzlarını evlerine yansıtmak isteyen gençler neon lambalarla tasarlanan aksesuarlara büyük bir ilgi gösteriyor. Karanlıkta evin atmosferine hareket katan aynı zamanda ev sahibinin ayrıcalıklı tarzını yansıtan neon ışıklar yazı ya da şekil formlarında duvarlarda kullanılabiliyor.

Duvarlarda Fotoğraflara Yer Verin

Klasik bir dekorasyon stilinden yanaysanız evinizin duvarlarında aile fotoğraflarına yer verebilirsiniz. Evinizin büyüklüğüne göre küçük çerçeveleri de büyük çerçeveleri de tercih edebilirsiniz. Bizim önerimiz küçük çerçevelerle kompozisyon oluşturmanız yönünde olacaktır. Bir de spot lamba ile aydınlatırsanız yarattığınız kompozisyonu duvar dekorasyon tercihlerinizle fark yaratabilirsiniz.

Paylaş ve Yorum Yap